2000’lerde izlediğim en iyi 50 yabancı dizi

2007’ye kadar da fırsat buldukça yerli diziler izlerdim. Sonrasında hayatımdan televizyonla beraber dizi izlemeyi de çıkarmıştım. Televizyon bir daha hayatıma girmedi ama, 2012 yılından sonra bilgisayardan yabancı diziler izlemeye başladım. Yabancı dizilerle, yerli diziler arasında ciddi bir tat farkı var. Yerli dizilerde, kurgulardaki mantık hataları, tekdüzelik, oyunculuk, hikâyelerin örgüsü gibi sorunlar fazlasıyla olmasına rağmen, yabancı dizilerde daha az. Sonrasında keşfettiğim İskandinav ve İngiliz, Yeni Zelanda, İspanyol yapımı diziler bu konularda çok daha başarılı. Her birinin farklı iyi özelliği var, her birinde farklı tatlar var.

Dizi izleme sürecim hızlı bir şekilde gelişince, izlediğim dizileri unutmamak için notlar almaya başladım. Bugün geldiğim durumda üç tanesi yerli olmakla beraber bitmiş ve devam etmekte olan yüz yirmi diziye ulaştım. Hazır 2020 gibi yeni bir on yılın başlangıcına gelmişken, en beğendiğim dizileri kısa notlar halinde önermek istiyorum. Önce “en iyi 20 dizi” olarak düşündüm, fakat 20 diziyi seçtiğimde, bana göre aynı kalitede daha fazlası olduğunu gördüm. 30 dizi olduğunda yine eksik kaldığını düşündüm, derken 50 diziyle bağlayabildim. Sıralamayı yaparken, en beğendiğim birinci dizi, ikinci dizi şeklinde değil, ilk yayın tarihine göre kronolojik olarak sıraladım. Ama her dizinin yanına 5 üzerinden bir not verdim.

Tabii ki, bu diziler sadece izlediklerim üzerinden yaptığım ve bana göre bir seçkidir. İzleyemediğim diziler içinde de, bunlar kadar, belki de çok daha iyi diziler olabilir.

5 Ocak 2020

Oz; ABD, 1997-2003, (6 Sezon, Bitti)  5/4,5

Suç, Hapishane, Şiddet, Adalet, Dram, Gerilim

Tom Fontano’nun senaryosunu yazdığı,  Alan Taylor , Darnell Martin , Nick Gomez , Leslie Libman’ın yönetmenliklerini yaptığı dizi, tam adı OswaldState Correctional Facility olan yüksek güvenlikli ABD hapishanesinde yaşananları konu ediyor. Uyuşturucu satıcılarının, katillerin, ırkçıların, tecavüzcülerin, politik mahkumların bulunduğu bu cezaevinde sanki dünyadan bağımsız bir şeyler yaşanıyor. Olabildiğince sert sahneler, vurucu diyaloglar nefesleri kesiyor. Böyle bir cezaevinde yönetici olmak da ayrı bir ceza çekiş gibi. 1997 yılında başlasa da, 21. Yüzyılın en iyi dizilerinden biri diyebilirim.

Band of Brothers (Kardeşler Takımı); ABD, 2001 (1 Sezon, Bitti) 5/3,5

Dönem, Savaş, Tarih, Dram

Yönetmenliğini Steven Spielberg ve Tom Hanks’in yaptığı dizide 2. Dünya savaşında bir bölükteki askerler arasında oluşan bağı anlatılıyor. Her ne kadar Amerikan askerinin yüceltildiği bir dizi olsa da, alt hikâyeler, görüntüler ve çekimler çok başarılı.

The Wire; ABD; 2002-2007 (5 Sezon, Bitti) 5/3,5

Suç, Narkotik, Gerilim, Polisiye, Dram

David Simon’ın yazıp ve yönettiği dizi, Amerika’daki, uyuşturucu kartelleri ve suç örgütlerinin kendi aralarındaki ve siyaset/polisle olan ilişkilerini anlatıyor. Çete kurbanı gençler arasındaki ve iyi polisle yozlaşmış polis arasındaki ilişkiler oldukça sert bir şekilde ele alınıyor.

Lost (Kayıp); ABD, 2004-2010 (6 Sezon, Bitti) 5/3

Macera, Gizem, Dram, Aksiyon

Senaryosu ve yapımı bir ekip tarafından yapılan dizi, bir uçağın manyetik bir etkiyle bir adaya düşme hikâyesi ile başlıyor. Hayatta kalanlar, yaşadıklarını duyurmak için çaba gösteriyorlar ama, başarısız kalıyorlar. Bu durumda adada ister istemez toplumsal bir yaşam başlıyor. Ne yazık ki, kurtulanların geçmiş karakterleri ve adanın yaşam koşulları, olayları başka mecralara götürüyor. Adada yaşam ilerledikçe, işler iyice çetrefilleşip, hiç hesapta olmayan başka sorunlarla boğuşmak zorunda bırakıyor kazazedeleri.

Dr. House; ABD, 2004-20012 (8 Sezon, Bitti)  5/4,5

Sağlık, Dram, Mizah, Psikolojik

Yönetmenliğini David Shore’un yaptığı dizi, sıradışı bir doktorun, ekibiyle ve hastalarıyla arasında geçen olayları konu ediyor. Karakter olarak huysuz ve itici görünen doktor, tanı koyma konusundaki ustalığı ve farklı yöntemleriyle bazen çileden çıkartıyor, bazen alkışlatıyor, bazen de ağlatıyor. Ağrılarıyla baş etmek için uyuşturucu derecesinde ilaç kullanıp, kendi sorunlarını kimseyle paylaşmıyor. Dizi boyunca doktoru keşfetmek bitmiyor.

Dexter; ABD, 2006-2013 (8 Sezon, Bitti) 5/4

Suç, Seri Katil, Dram, Psikoloji, Gerilim

Jeff Lindsay’ın romanından uyarlanan dizinin yönetmenliğini Scot Buck yapmış. Miami polis merkezinin oldukça kibar, sakin adli tıp görevlisinin, adaletin boşluklarından yararlanarak kurtulan ağır suçluları cezalandırma yöntemlerini anlatan bir dizi Dexter.  Belki de ilk kez bir seri katil, izleyicisi tarafından bu kadar sevilebilir. Her bölümü nefes nefese izleniyor. Kana karşı zayıflığı olanlar bile bir süre sonra kan görmeye alışıyor.

Mad Man, ABD. 2007-2015, (8 Sezon, Bitti) 5/4

Dönem, Reklamcılık, Dram, Cinsiyetçilik

Yönetmenliğini Matthew Weiner’in yaptığı dizi, 1960 yıllar Amerika’sında, reklamcılık sektörünün yeni palazlanmaya başladığı bir dönemi anlatıyor. Bunun yanında dizi kahramanlarının aile ilişkileri, özel yaşamları, rekabet, sektördeki erkek egemenliğine karşı kadınların mücadelesi oldukça gerçekçi şekilde ele alınmış. Kıyafetler, dönemi ifade eden alışkanlıklar ve ilişkiler belgesel tadında sunulmuş.

Forbrydelsen-The Killing; Danimarka, 2007-2012 (3 Sezon, Bitti) 5/4

Polisiye, Dram, Gerilim, Psikolojik

Soren Sveistrup’un yönettiği sıradışı bir polisiye dizisi. ABD dizilerindeki güçlü, yakışıklı polislerin aksine, sıradan bir kadın ve sıradan ortağının bir cinayeti soruşturmalarını konu ediyor. Polis kahramanların alışılmışın aksine aksiyonel hiçbir hareketi yok. Her bölümü 24 saati anlatıyor. Olayların yanında polislerin ve çevresindeki insanların özel hayatlarını da dramatik bir şekilde ele alıyor

Sons of Anarshy (Anarşinin Oğulları); ABD, 2008-2014 (7 Sezon, Bitti) 5/4

Suç, Çete, Gerilim, Dram, Aksiyon

Yönetmenliğini Kurt Sutter’in yaptığı dizide, bir motosiklet çetesinin içinde yaşananlar anlatılıyor. Çetedeki liderlik kavgası, aile ilişkileri, dış bağlantılar, polisle ilişkileri sert bir şekilde işlenmiş. İçlerindeki mücadelede, insani ilişkiler bazen unutuluyor, bazen de dramatik bir şekilde sonuçlanıyor.

Breaking Bad; ABD, 2008-2013 (5 Sezon, Bitti) 5/4,5

Suç, Uyuşturucu, Polisiye, Dram, Gerilim

Yönetmenliğini Vince Gilligan’ın yaptığı dizi, bir kimya öğretmeninin kanser olduğunu öğrenmesiyle, öldükten sonra ailesinin rahat yaşaması için, önce uyuşturucu üreticiliğine başlamasını ve zaman içinde uyuşturucu baronu olmasına giden süreci anlatıyor. Sıradan bir insanın, acımasız bir katile dönüşmesi adım adım örülerek işleniyor dizide. Suç sektörünün işleyişi, sokaktaki insanların nasıl suç makinesine dönüştüğü, enfes görüntüler ve diyaloglarla anlatılıyor.

Boardwalk Empire; ABD, 2010-2014 (5 Sezon, Bitti) 5/4

Dönem, Suç, Mafya, Siyaset

Nelson Johnson’ın kitabından uyarlanan dizinin yapımcıları Martin Scorsese ve Mark Wahlberg. ABD’nin 1920-1933 yılları arasındaki ekonomik buhran ve içki yasağını konu eden dizide, 20. yüzyıl mafyasının ilk örnekleri, siyasetle olan ilişkileri ve aileler içindeki dramatik öyküler konu ediliyor. Oyuncularının her birisinin başrol oyuncusu kadar başarılı olduğu dizide, aile içi cinselliğin ve şiddetin farklı biçimlerini görmek mümkün.

The Walking Dead (Yürüyen Ölüler); ABD, 2010-…. (10 Sezon, Devam ediyor) 5/3,5

Fantastik, Distopya, Şiddet, Gerilim, Dram, Korku

Senaryosu ve yönetmenliği geniş bir ekip tarafından yapılan dizide, dünyada bir facia yaşanınca, ölülerin dünyayı ele geçirmesini anlatılıyor. Yaşayan insanlarla, ölüler arasında başlayan nefes kesen mücadele, yaşayan insanların kendi arasındaki mücadeleye dönüşüyor. Bir tarafta yürüyen ölüler sürüler halinde dolaşıyor, diğer tarafta yaşayan insanlar, gruplaşarak yeni dünyayı kendi istedikleri yönde şekillendirme savaşı veriyor.  Önce fantastik bir dizi gibi düşünülse de, sonraları sanki yaşadığımız dünyada da her an olabilirmiş hissi veriyor insana.

Spartaküs; ABD, 2010-2013 (3 Sezon, Bitti) 5/4

Dönem, Tarih, Aksiyon, Sınıfsal, Romantizm, Cinsellik

Yönetmenliğini Steven De Knight’in yaptığı dizi, Roma döneminin köle gladyatörü Spartaküs’ün kölelikten kurtulma mücadelesini anlatıyor. Taş taşıyan zincirli kölelikten, Roma İmparatorluğuna kafa tutan bir kahramana dönüşme hikâyesi. Bu hikâyede, küçük bir kıvılcımın nasıl büyük bir yangına dönüştüğünü görmek mümkün. Çekimlerinde ileri teknolojinin kullanıldığı dizide, binlerce yıl öncesi çok görkemli görüntülerle canlandırılıyor.

Borgen (Kale);  Danimarka, 2010-2014 (3 Sezon Bitti) 5/4

Siyaset, Suç, Dram

Adam Price’nin yönetmenliğini yaptığı dizi Danimarka’da bir kadın başbakanın, siyaset yapma tarzını, siyaset ve basın ilişkilerini, ailesiyle ve yakın çevresiyle ilişkilerini anlatıyor. Alışılmadık bir siyasetçinin özel hayatını gözler önüne seriyor. Dizi bittiğinde insana “siyaset böyle de yapılabilirmiş” dedirtiyor.

Broen, The Bridge (Köprü); Danimarka/İsveç, 2011-2017 (4 Sezon, Bitti)  5/4

Polisiye, Gerilim, Psikolojik

Yönetmenliğini Björn Stein ve Hans Rosenfeldt’nin yaptığı dizi, Danimarka ve İsveç’i birbirine bağlayan köprüde yaşanan bir cinayetin soruşturulma hikâyesiyle başlar. Dizide, İsveçli, asosyal, ikili ilişkiler kuramayan ve psikolojik sorunları olan, ama aynı zamanda çok başarılı bir kadın polisle, Danimarka polisinin ortak soruşturmaları konu ediliyor. Diğer Slav dizilerinde olduğu gibi, yine soğukkanlı ve gerçekçi karakter dizinin başarısını sağlıyor.

Shameless (Utanmaz); ABD, 2011-…. (10 Sezon, Devam ediyor) 5/3,5

Mizah, Aile İlişkileri, Cinsellik, Narkotik

Yönetmenliğini John Wells ve Paul Abbott’un yaptığı dizide, sorunlu bir baba ve çocukları arasındaki ilişkiler ele alınmış. Bir tarafta, aileyi sadece çıkarları için kullanan baba, diğer tarafta aile içi eğitimden nasibini almamış ama, özünde iyi olan çocuklar. Ama hayatta kalmak için onlar da davranışlarında sınır tanımıyorlar. Amerikan özgürlüğünün aileyi getirdiği noktayı görmek için, hem dramdan hem mizahtan beslenmiş bir dizi. Bu dizinin bir de İngiltere versiyonu var.

Homeland (Vatan); ABD, 2011-…. (7 Sezon, Devam ediyor) 5/3

Komplo, Siyaset, Şiddet, Aksiyon, Gerilim, Dram, Psikolojik

İsrail dizisi Hatufim’dan esinlenerek, Gideon Raff tarafından yaratılan dizi, ABD istihbaratının dünyayı kontrol etmek için yaptığı faaliyetleri anlatıyor. Bunu yaparken kendi içi çatışmalarına da yer veriyor. Amerikan devletinin perde arkasına projeksiyon tutuyor. Bu dünyada güvensizlik, şüphe ve ihanet kol geziyor. Özellikle ABD’nin Ortadoğu politikalarının, operasyonlarının nasıl oluştuğunu anlamak için izlenmeye değer bir dizi.

Suits; ABD, 2011-2019 (9 Sezon, Bitti) 5/3,5

Hukuk, Adelet, Mizah, Dram

Yönetmenliğini Aaron Korsh’un yaptığı dizide, büyük şirketlerin davalarına bakan bir hukuk bürosundaki olaylar anlatılıyor. Hukuk öğrenimi görmemiş fakat çok zeki bir genç, polisten kaçarken tesadüfen büronun en popüler avukatıyla tanışır. Tamamen zekâ gösterisi şeklinde geçen dizide olaylar bu iki karakter çevresinde şekillenir. Her ne kadar bol bol Amerika güzellemesi yapılsa da, diyaloglar bakımından oldukça zengin bir dizi.

Game of Throns (Taht Oyunları); ABD, 2011-2019 ( 8 Sezon, Bitti) 5/4,5

Fantastik Tarih, Siyaset, Dram, Macera, Gerilim, Savaş

George R. R. Martin’in kitaplarından esinlenerek, David Benioff ile D. B. Weiss’in yarattığı dizi, geçmiş çağlarda, dünyadan farklı bir coğrafyada yaratılmış büyük ülkeler arasındaki güç savaşlarını gerçek ile fantastik karışımı bir kurguyla anlatıyor. Yine ezen ve ezilenler var, iyiler ve kötüler var, kahramanlıklar ve mağlubiyetler var. Bunların yanında bilinmez diyarlarda yaşayan “akgezenler” var. Hepsinin bir biriyle bağları var. Dizi tarihinin en büyük prodüksiyonlarından biri olduğu iddia ediliyor.

Black Mirror (Siyah Ayna); İngiltere, 2011-…. (5 Sezon, Devam ediyor) 5/4

Bilimkurgu, Siber, Mizah, Psikolojik Gerilim, Distopya

Charlie Brooker, Jesse Armstrong, William Bridges tarafından yazılan dizi, teknolojik gelişmenin birkaç adım sonrasında yaşayacağımız olası dünyayı tasvir ediyor. Birbirinden bağımsız olan her bölümünde başka bir konu işleniyor. Günlük yaşamdan toplumsal yaşama, bireyden siyasete, eğlenceden beslenmeye bugün için olmasa bile yarın olma ihtimalinin yüksek olduğu davranış şekillerimizin distopyası. Hayal gücünün, yaratıcılığın uçlarda dolaştığı bir dizi.

Line of Duty (Görev Çizgisi); İngiltere, 2012-…. (5 Sezon, Devam ediyor) 5/4

Polisiye, Suç, Dram, Gerilim, Psikolojik, Adalet

Yönetmenliğini Jed Mercurio’nun yaptığı dizide İngiltere Polis Merkezindeki, yozlaşmış polisleri araştıran bir birimin soruşturmaları konu ediliyor. Polisleri başarı geçmişlerine bakmaksızın araştıran bu birim, bazen ciddi bir hatanın eşiğinden dönmek zorunda kalıyor, bazen de büyük bir avla karşılaşıyor. Her sezonunda farklı bir olay, farklı bir soruşturma konusu olsa da, olaylar arasında sürpriz bağlantılar çıkabiliyor. Bağımsız ve tam yetkili olarak çalışan bu birim, her defasında geçemeyeceği bir çizgiyle karşılaşıyor.

The Shield; ABD, 2012-2018 (7 Sezon, Bitti) 5/4

Polisiye, Suç, Gerilim, Şiddet

Shawn Ryan’ın yönettiği, Amerika’da polis yozlaşmasını ve sistem içindeki etkilerini anlatan dizi,  ABD’nin en iyi polisiyelerinden biri. Shield, Kirlilikte tüm sınırları aşmış bir grup polisin, suç şebekeleriyle nasıl ortak çalıştıklarını, bunu ortaya çıkarmak isteyen polislerin nasıl çaresiz kaldıklarını tüm çıplaklığıyla anlatıyor. Bazı sahneleri izlerken insan nefes almakta zorlanıyor. 

The Americans;  ABD, 2013-2018 (6 Sezon, Bitti) 5/4

Casusluk, Siyaset, Suç, Dram, Psikolojik, Gerilim

Joe Weisberg tarafından yazılan ve yönetilen dizi, 1980’lerde soğuk savaşın son döneminde, Amerikalı gibi yaşayan Sovyet casusu bir çiftin Amerika’daki faaliyetlerini anlatıyor. İki çocukları olan bu çift aynı zamanda bir FBI ajanıyla komşular ve görüşüyorlar. Bazı gerçek olayların perde arkasına da ışık tutan dizi, o yıllarda iki ülke arasındaki ilişkileri de anlatıyor.

Master of Sex; ABD, 2013-2017 (4 Sezon, Bitti) 5/4

Dönem, Cinsellik, Psikolojik, Romantik, Bilimsel

Michelle Ashford’un yönettiği dizi, 1950-60’lar Amerika’sında, cinsellik üzerine araştırma yapan bir doktorla asistanı arasındaki ilişkiler yumağını ele alıyor. İçinde bulunduğu dönem açısından oldukça cesur sayılabilecek bu araştırmalar sürecinde, çok ilginç bilimsel çalışmaların sonuçlarını görmek de mümkün. Gerçekçiliği açısından belgesel tadında, aynı zamanda oyunculuklar da şahane.

Broadchurch; İngiltere, 2013-2017 (3 Sezon, Bitti)  5/4

Polisiye, Suç, Adalet, Gerilim, Dram, Psikolojik

Yönetmenliğini Chris Chibnall’in yaptığı, İngiltere adalet sistemini eleştiren bu dizide hem doğasıyla, hem insanıyla soğuk İngiltere atmosferinin tüm özelliklerini görmek mümkün. Dizide Broadchurch isimli deniz kenarındaki bir kasabadaki gizemli cinayet soruşturmaları konu ediliyor. Çoğu İngiliz dizilerinde olduğu gibi, oyuncuların güzel kadınlardan ve güçlü, yakışıklı erkeklerden seçilmemeleri hikâyeyi daha gerçekçi kılmış. Her oyuncu sanki sokakta karşılaştığımız karakterlere benziyor.

Top of the Lake (Gölün Tepesi);  Yeni Zelanda, 2013-2017 (2 Sezon, Bitti) 5/4,5

Dram, Polisiye, Psikolojik, Gerilim, Gizem

Jane Campion’un yönetmenliği yaptığı dizi, Yeni Zelanda’da bir göl kenarında inzivaya çekilen ve erkeklerden zarar görmüş bir grup kadınla, kasabanın belalı bir ailesi arasında geçen olayları konu ediyor. Her bölümde karakterler gitgide belirginleşiyor, ilişkiler başka mecralara taşınıyor.  Çok yumuşak ve uzun diyaloglarla sert mücadeleler arasında keskin geçişler var. Bütün bunların arka planında ise çok büyüleyici görüntüler ve güzel çekimler… Alternatif dizi arayanlar için bulunmaz bir dizi. 

House of Cards; ABD, 2013-2018 (6 Sezon, Bitti) 5/4

Siyaset, Gerilim, Entrika, Dram

Yönetmenliğini Melissa James Gibson, Beau Willimon, Frank Pugliese’in yaptığı dizi, ABD başkanı olabilmek için, her türlü entrikayı, çirkinliği, acımasızlığı yapabilen bir insanı ve çevresindeki ilişkilerini anlatıyor. Siyasetin ne olduğunu anlamak, gücü ele geçirmek için nasıl bir insana dönüşmek gerektiğini anlatan başarılı bir dizi. Oyunculuklar çok iyi.

Hannibal; ABD, 2013-2015 (3 Sezon, Bitti) 5/4,5

Suç, Polisiye, Gerilim, Psikolojik, Zeka Oyunları

Yönetmenliğini Bryan Fuller’in, Thomas Harris’in eserinden esinlenerek yaptığı dizide, bir FBI ajanıyla bir psikiyatrist arasındaki ilişkiyi anlatılıyor. İşini profesyonelce yapan bir seri katili bulmaya çalışan FBI ajanı, katilin profilini belirlemek için, psikiyatristin uzmanlığından ve akıl hocalığından destek alıyor. Şiddet ve grilim dolu olan hikayesinde sürprizler de barındıran dizi, iki karakterin zeka gücü gösterisine dönüşüyor. 

Peaky Blinders; İngiltere, 2013-…. (5 Sezon, Devam ediyor) 5/4

Dönem, Suç, Mafya, Siyaset, Dram

Senaryosunu Steven Knight’ın yazdığı dizi, 1920’le İngiltere’nin Birmingham  kentinde ortaya çıkan bir çetenin doğuşu, yükselişi ve faaliyetlerini anlatıyor. Gerçek bazı kişilerden yola çıkılarak yapılan dizide, suç örgütleriyle siyaset arasındaki ilişkiler, çeteler arasındaki ve çete ailesi içindeki ilişkiler konu ediliyor. Dizi, dönem İngiltere’sini görsel olarak da başarılı bir şekilde sunuyor. Nick Cave’in Red Right Hand şarkısı diziye oldukça güzel bir renk getirmiş.

Wikings; Kanada/İrlanda, 2013-…. (5 Sezon, Devam ediyor) 5/4

Dönem, Tarih, Macera, Aksiyon, Dram, Gerilim

Yönetmenliğini Michael Hirst’in yaptığı dizi, Vikingler döneminde Ragnar Lothbrok’un kral olarak tarih sahnesine çıkışını ve İngiltere, Fransa seferlerini anlatıyor. Vikinglerin taht kavgaları, inançları, yağmacılıkları, gelenekleri ve aile içi hesaplaşmaları dizi boyunca nefes nefese izleniyor. Kuzey Avrupa tarihini tanımak, bölge insanının karakterini belirleyen doğa koşullarını başarılı çekimler ve görüntülerle öğrenmek için de izlenmeye değer bir dizi.

1864; Danimarka, 2014 (1 Sezon, Bitti) 5/3,5

Dönem, Savaş, Tarih, Siyaset, Dram

Yönetmenliğini Ole Bornadal’ın yaptığı dizi, 1864 yılında Danimarka ve Almanya arasındaki savaşı ve bir aşk hikâyesini konu ediyor. Savaşın yoksul kesimleri nasıl etkilediğini göstererek savaş eleştirisi yapıyor. Oyunculuklar, görüntüler ve kurgu çok başarılı. Bir savaş filmi olsa da içinde bolca insan öyküsü yer alıyor.

Fargo; ABD, 2014-2017 (3 Sezon, Bitti) 5/4

Polisiye, Mizah, Gerilim, Dram

Noah Hawley’in,  Coen Kardeşler’in 1996 yapımı sinema filminden esinlenerek yaptığı dizi, olaylar örgüsünü mizahi bir şekilde ele alarak, silik karakterlerin katile dönüşme hikayelerinden oluşuyor. Her sezonda farklı bir hikâye, farklı karakterleri karşımıza çıkartıyor. Alışılmış polisiye dizilerinden daha farklı bir kurguyla sunuluyor. Gerilimle mizah iç içe geçiyor.

The Affair (Mesele); ABD, 2014-2019 (4 Sezon, Bitti) 5/4

Dram, Romantik, Suç, Psikolojik

Yönetmenliğini Sarah Treem ve Hagai Levi’nin yaptığı dizi, bir yazarın eşi ve iki çocuğuyla birlikte bir sahil kasabasına yaz tatiline gelmesiyle başlayan olaylar zincirini anlatır. İkili ilişkileri zaman zaman varoluşçu bir yaklaşımla ele alan dizi, bazen evliliği, bazen sadakati sorguluyor. Sağlam bir kurgu, iyi oyuncular ve alt hikâye örgüleri çok başarılı.

Outlander (Yabancı); ABD, 2014-…. (3 Sezon, Devam ediyor) 5/3,5

Fantastik Bilimkugu, Tarih, Savaş, Aksiyon, Aşk, Dram

Yönetmenliğini Ronald D. Moore’nin yaptığı dizide, 1945 yılındaki yaşamından, 1743 yılına bilmeden zaman yolculuğu yapan bir kadının başına gelenler anlatılıyor. 1945 yılındaki  yakınlarının atalarıyla, geçmiş yaşamında bambaşka kişiler olarak karşılaşıyor. Bir iç savaş ortamınına, iki yüz yıllık bir birikimle, gitmenin faydaları ve zararları oldukça sürükleyici bir şekilde anlatılmış.

Happy Valley; İngiltere, 2014-2016 (2 Sezon, Bitti) 5/4

Polisiye, Psikolojik, Dram, Gerilim

Yönetmenliğini  Sally Wainwright’ın yaptığı dizi, alışılmış polisiyelerden çok farklı. Anne ya da teyze denilebilecek bir karakterdeki kadın polis, kasabadaki cinayeti aydınlatmaya çalışıyor. Bir taraftan kendi  sorunlu ailesiyle ilgilenmek zorunda olan kadın polis, zor koşullarda ve imkânsızlıklar içinde, kendisinden beklenmeyecek bir performans sergiliyor.

Deadwood; ABD, 2014-2016 (3 Sezon, Bitti) 5/3,5

Dönem, Western, Macera, Savaş, Suç, Gerilim, Dram

David Milch tarafından yazılan dizi, 1800’lü yılların sonunda, Güney Dakota’da henüz resmen yerleşim yeri olmayan ve altın madenleri olan bir yerde geçen olayları anlatır. Güçlü insanların kendi yasalarını yaptığı bu yeni yerleşim bölgesinde, can pamuk ipliğine bağlı, ekmek dere yatağındaki kumlarda saklıdır. Buraya medeniyeti ve yasal düzeni getirmek isteyen iyi insanlarla, kanunsuz bir şekilde silah gücü ve korku ile yöneten kötü insanlar arasındaki savaşı anlatan bir dizi.

Better Cal Saul; ABD, 2015-…. (3 Sezon, Devam ediyor) 5/4

Hukuk, Suç, Gerilim, Dram, Mizah

Braking Bad Dizisinin yaratıcısı Vince Gilligan’ın yönetmenliğini yaptığı dizide, Braking Bad dizisinde avukat rolündeki Saul Goodman’ın, geçmiş yaşamı anlatılıyor. Nasıl avukat olduğu, normal bir avukatken bile hangi tür davalara baktığı ve yine avukat olan abisiyle olan ilişkisinin detayları… Onu kartel avukatlığına kadar götüren yol haritasını anlatan bir dizi.

Narcos; ABD, 2015-2019 (3 Sezon, Bitti) 5/4

Suç, Narkotik, Polisiye, Şiddet, Gerilim, Dram, Belgesel

Brezilyalı yönetmen Jose Padila’nın, Kolombiya’lı uyuşturucu karteli Pablo Escobar’ın yaşamından yola çıkarak çektiği, yarı belgesel dizi. Bir döneme damgasını vuran Pablo Escobar’ın krallığını kurmak için yaptığı eylemler, Kolombiya’da görevli ABD’li polisler gözünden anlatılıyor. 1. ve 2. Sezonlar Escobar dönemi, 3. sezon da sonraki gelişmelere ışık tutuyor.

Trapped; İzlanda, 2015-…. (2 Sezon, Devam ediyor) 5/4

Polisiye, Suç, Gerilim, Gizem

Yönetmenliğini Sigurjón Kjartansson ve Baltasar Kormákur’nin yaptığı dizi, soğuk ve karlı bir liman şehrinde geçiyor. Bir cinayet işleniyor, kuzeyin anlaşılması zor insanlarının içinden katili bulmak, mutsuz, sıkıntılı, hayli kilolu bir polis müfettişine veriliyor. Bir tarafta kendi çocuğuyla olan sorunlarını bile çözemezken, diğer tarafta katili bulmak için ipuçlarını arıyor polis müfettişi.

Making a Murderer (Bir Katil Yaratmak); ABD, 2015 (1 Sezon, Bitti) 5/4,5

Adalet, Suç, Polisiye, Gerilim, Dram

Laura Ricciardi ve Moira Demos’un yönetmenliklerini yaptığı ve gerçek bir olaydan yola çıkılarak yapılmış bir mini dizi.  Amerikan adalet sisteminin boşluklarını eleştiren, suçsuz bir insanın nasıl katil olarak suçlanabileceğini gerçek belgeleriyle ortaya koyuyor. Aynı zamanda suçsuz bir insanın nasıl katile dönüşme sürecini anlatan etkileyici bir dizi.

The Crown (Taç); İngiltere/ABD, 2016-…. (3 sezon, Devam ediyor) 5/3,5

Dönem, Biyografi, Siyaset, Dram

Yönetmenliğini  Peter Morgan ve Stephen Daldry’nin yaptığı dizide, 1930’lardan başlayarak Kraliçe II. Elizabeth’in çocukluğu, tahta geçmesi ve değişik hükümetlerle ilişkileri anlatılıyor. Yarı belgesel ve biyografik dizide, Monarşi ve Hükümetin nasıl bir ilişki içinde oldukları, önemli tarihsel olaylarda devlet kararlarını nasıl aldıkları ve entrikalar gözler önüne seriliyor.

Billions (Milyarlar); ABD, 2016-…. (4 Sezon, Devam ediyor) 5/4

Para, Siyaset, Suç, Dram

Yönetmenliğini  Andrew RossSorkin, BrianKoppelman ve David Levien’ın yaptığı dizide, borsa ve para ticareti ekseninde, bir yatırımcıyla başsavcı arasındaki savaş konu ediliyor. Para ile siyasetin nasıl iç içe geçtiğini ve yatırımcıların kazanmak için nasıl spekülasyon yaptıkları anlatılıyor. Bunun yanında, analiz etme, taktik geliştirme, zeka gösterilerini de bu dizide görmek mümkün.

Westworld (Batı Dünyası); ABD, 2016-…. (2 sezon, Devam ediyor) 5/3,5

Fantastik Western, Bilimkurgu, Gerilim, Dram

Michael Crichton’un 1973’de yazıp yönettiği filmden uyarlanarak, Jonathan Nolan ve Lisa Jo’nun yönettiği dizi, zenginlerin eğlenmesi için oluşturulan plato parkta geçiyor. Yapay zekalar, farklı eğlence anlayışlarına göre programlanmışlar. Kim hangi eğlenceyi istiyorsa, o parkta yapay karakterlerle macerasını yaşıyor. Uygulamada bir sorun yaşannınca Vahşi Batı macerasını yaşamak isteyen gerçek kişilerle, yapay karakterler arasında bir savaş başlar.

La Case de Papel (Darphane); İspanyol, 2017-…. (3 Sezon, Devam ediyor) 5/4,5

Suç, Politik, Soygun, Polisiye, Gerilim, Dram

Alex Pina’nın yönettiği dizi, İspanya’da bir grup soyguncunun, politik gerekçelerle hazırladığı darphane soygununu anlatıyor. Alışılmış soygunların çok dışında ve kendine göre bir felsefesi olan dizinin ana müziği Çav Bella. Soygunu yöneten kişiyle, soyguncuları yakalamaya çalışan kadın polis arasındaki ilişki ve pazarlıklar ise nefesleri kesiyor. İlk iki sezonu tek bir soygunu anlatan dizinin, yayınlanmış olan üçüncü ve yayınlanacak olan dördüncü sezonu farklı bir soygunu konu ediyor. Yarıda kesilmemesi için, üçüncü sezonu, dördüncü sezon da yayınlandıktan sonra izlemekte fayda var.

Big Litle Lies (Büyük Küçük Yalanlar); ABD, 2017-2018 (2 Sezon, Bitti) 5/3,5

Kadın, Çocuk, Suç, İlişkiler, Dram

Yönetmenliğini Jean-Marc Vallee’nin yaptığ dizide, bir sahil kasabasında küçük çocukları olan ailelerin birbirleriyle ve aile içi ilişkileri anlatılıyor. Bütün çocuklar aynı okulun, aynı sınıfında oldukları için aileler birbirlerini iyi tanırlar. Yalnız her ailenin kendine özgü ve diğer ailelerle iç içe geçen sorunları vardır. Ve bu sorunlar ne kadar görülmek istenmese de, en sonunda patlayan bir olay, sakin sahil kasabasında kara bulutların dolaşmasına neden olur.

13 Reasons Why (Ölmek İçin 13 Sebep); ABD 2017-2019 (3 Sezon, Devam ediyor) 5/4

Gençlik, Suç, Cinsellik, Dram, Psikolojik

Jay Asher’ın romanından uyarlanan diziyi Brian Yorkey yönetmiş. Küçük bir şehrin okulunda öğrenciler arasında yaşanan olaylar konu ediliyor. Okulun güçlü ve sporcu erkek öğrencilerinin, kız öğrencilere ve zayıf erkek öğrencilere yaptıkları kötülükler, nedenleri ve sonuçlarıyla anlatılıyor. Dizide, ergenlik çağındaki gençlerle, aileler arasındaki sorunlu ilişkiler, okul idaresinin zengin öğrencileri koruması, tecavüz, eşcinsellik ve intihara kadar varan sonuçlar irdeleniyor. Özellikle genç çocukları olan ebeveynler tarafından izlenmesini çok faydalı buluyorum.

Elite (Seçkinler); İspanya, 2018-…. (2 Sezon, Devam ediyor) 5/4

Gençlik, Suç, Siyaset, Cinsellik, Dram, Psikolojik

Yönetmenliğini Carlos Montero,ve Darío Madrona’ın yaptığı dizi, İspanya’da sadece zenginlerin gittiği bir okula bursla giren üç yoksul ve göçmen öğrencinin hikâyesini konu ediyor. Okulda bir cinayet işlenir ve zengin çocuklarından birisi ölür. Zengin oldukları için okulun maddi ve politik destekçileri de olan zengin aileler, burslu gelen öğrencileri günah keçisi yapmaya çalışırlar. Dizi de, La Casa de Papel dizisinden de iki oyuncu oynamaktadır. Oyuncuların çoğunluğu genç olmasına rağmen, oldukça yüksek performans gösteriyorlar.

When They See Us (Bizi Gördüklerinde); ABD,  2019 (1 Sezon, Bitti) 5/4,5

Dram, Gerçek Hikâye, Suç, Adalet, Irkçılık, Gerilim

Yönetmenliğini Ava Duvamey’in yaptığı, Central Park Olayı diye bilinen yaşanmış gerçek bir olayın canlandırılması. Polis, parkta koşu yaparken öldürülen bir kadının katili olarak, kendisini savunamayacak durumda olan beş siyahi genci tutuklar. Siyahi gençler, sorgularında korkutularak ve tehditlerle suçla bağlantılı hale getirilir. Sürekli haksızlığın sınırlarında yaşanan olaylar, insanı zaman zaman çileden çıkartıyor. Adalet yerini bulacağı beklentisiyle uzun yıllar geçiyor.

Chernobil; ABD/Almanya/ İngiltere, 2019 (1 Sezon, Bitti) 5/3,5

Belgesel, Gerçek Olay, Soğuk Savaş, Siyaset, Dram

Yönetmenliğini Craig Mazin’in yaptığı yarı belgesel dizide, 1986 yılında Sovyetler Birliği’nde meydana gelen Çernobil Faciası konu ediliyor. Çoğu gerçek karakterden yola çıkılarak yapılan dizide, olayın meydana gelme sebeplerini araştıran bilim insanın başından geçenler ve hükümetin olayı örtbas etmesi anlatılıyor.

The Capture; İngiltere, 2019 (1 Sezon, Bitti) 5/4

Suç, Gizem, Komplo, Dram

Yönetmenliğini Ben Chanan’ın yaptığı dizinin, suç, adalet ve teknoloji üçgeninde çok başarılı bir kurgusu var. Muktedirin ve onun elindeki teknolojinin gücü, suçluyu ve masumu ayırt etmemizi zorlaştırıyor. Dizi boyunca masumlar ve suçlular sürekli değişiyor.  Özellikle Black Mirror dizisini sevenlerin, beğenebileceği bir dizi.

“2000’lerde izlediğim en iyi 50 yabancı dizi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.