Bafa Gölü (Latmos), Kral Yolu yürüyüşü

15 Ekim’de Muğla Dost Grubu’yla Bafa Gölü yürüyüş parkurlarından Kral Yolu’nu yürüdük. Antik bir yerleşim merkezi olan Kapıkırı’na kadar araçla gittikten sonra, yaklaşık 4,5 km.yürüyerek Heraklia kenti kalıntılarına geldik. Burada verdiğimiz moladan sonra aynı yoldan tekrar Kapıkırı Köyü’ne geldik.

Şu anda Ege Denizine 17 km. olan Bafa Gölü, eskiden Ege Denizi’ne bağlı bir körfez ve Antik adı Latmos’dur. Yüzyıllar içinde Menderes Deltası’nın getirdiği alüvyonlar denizle bağlantıyı kesmiş ve göle dönüşmüş. Bu nedenle gölün suyu halen tuzlu. Deniz seviyesinden sadece 8 metre yüksek olan gölün en derin noktası ise 25 metre. Gölü çevreleyen ve şimdi Beşparmak Dağları olarak bildiğimiz dağlar da eski adıylaLatmos Dağları. 8000 yıllık tarihi olan bölgede, M.Ö. 1000 yıllarında Karia’lılar kurduğu Heraklia kenti daha sonra Bizans’lıların egemenliğine geçer. Yıkık şekilde de olsa antik yerleşim merkezleri, kaleler, manastırlar, tapınaklar, kaya mezarları ve bir tiyatroyu görmek mümkün.

Muğla Dost Grup yöneticisi Gökhan Çağlav’ın bölge hakkındaki bilgilendirmesinden sonra yürüyüşe başladık. Antik kentin tamamını bir günde görmek mümkün olmadığı için ancak bir kısmını görebildik. Kapıkırı Köyü halen eski yerinde tarihle iç içe geçmiş durumda. Yürüyüş yolu üzerindeki iki bin yıllık kuyu kullanılmaya devam ediyor. Yürüyüşün sonunda ulaştığımız kalede bakımsızlığına rağmen tarihi kalıntılar hâlâ ayakta. Keza  karşısındaki ada da öyle. Bölgede görülmesi gereken şeyler sadece tarihi kalıntılar değil. Metrelerce yükseklikte ve farklı şekillerdeki kayalar, bazı kayaların içinde yetişmiş bitkiler enfes bir görsellik sunuyor, hatta insanı başka bir gezegende hissettiriyor. Kral Yolu dev kayaların, bazen içinden, bazen arasından devam ediyor. Göl kenarındaki mor görünen sahillere, yakından bakınca kumsal alanın parçalanmış istiridye kabuklarıyla dolu olduğunu gördük.Yüzlerce yıldır bekleyerek kendiliğinden fırınlanmış ağaç kökleri bulmak mümkün. Yakın zamana kadar 250’yakın çeşitliliğiyle dünyanın en önemli kuş cennetlerinden olan Bafa Gölü, bakımsızlığından dolayı maalesef bu özelliğini kaybetmeye başlamış. Buna rağmen göl üzerinde uçan onlarca farklı kuş görmek mümkün. Hatta bir flamingonun su üzerindeki geçişine şahit olduk, fotoğrafını çekemesek de.

Az ve öz fotoğraf paylaşmayı düşünüyordum ama, bir çok fotoğrafa kıyamadığım için sayı yükseldi. Fotoğrafları aşağıdaki galeriden, tıklayıp büyüterek de görebilirsiniz.

Bölgeyi yakından görmemize vesile olan Muğla Dost Grubu’na teşekkürler.

16 Ekim 2017

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.